Akik edzenek azok bizonyára már sokat hallottak az elektrolitokról, különösen a futók.
Tudjuk, hogy kell elektrolitokat fogyasztani leginkább a hosszú edzések után, legalábbis a legtöbb edző erre hívja fel a figyelmet, de tudjuk-e hogy miért fontosak?
Mi történik ha nem fogyasztjuk és mi történik a szervezetünkben ha feleslegesen fogyasztjuk őket?
Erről lesz szó ebben a cikkben
Mik azok az elektrolitok?
Az elektrolitok elektromosan töltött részecskéket (+ vagy – ionokat) képeznek, amikor vízben és a test belsejében feloldódnak.
Számos funkcióhoz szükséges energiát hordoznak, beleértve az izomösszehúzódásokat, az idegimpulzusok átvitelét. Segítenek szabályozni a kémiai reakciókat, és fenntartják a folyadékok egyensúlyát a sejteken belül és kívül.
A test körülbelül 60%-a víz, ami azt jelenti, hogy szinte minden folyadék és sejt elektrolitokat tartalmaz. Ahhoz, hogy teljesítményt tudj leadni megfelelő egyensúlyt és ellátottságot igényel.
Nátrium +
A szervezetben a legnagyobb mennyiségben előforduló elektrolit
A nátrium kritikus fontosságú a folyadékegyensúly, az idegműködés, az izomösszehúzódások és a sav-bázis egyensúly fenntartásában
Hiánya vezethet izomvesztéshe, görcsökhöz, teljesítménycsökkenéshez, és súlyosegészségügyi szövődményekhez
Az izzadságban a nátriumveszteség nagyobb, mint bármely más elektrolit.
Kálium +
A kálium együtt dolgozik a nátriummal, de a veszteség általában nem olyan magas az izzadással.
A túl kevés nátrium okozhat izomgyengeséget és görcsöket, szokatlan szomjúságérzetetés gyakori pisilést, esetleg
szédüléshez vagy ájuláshoz vezethet, amikor túl gyorsan állsz fel.
Annak ellenére, hogy a káliumraktárak a legtöbb embernél jellemzően magasak, mivel sok só található az élelmiszereinkben , de mégis kulcsfontosságú az egészséges víz és egyensúly fenntartásához.
Kalcium +
A kalcium a szervezetben a legnagyobb mennyiségben előforduló ásványi anyag. Amikor a kalcium kering a véráramban, nagy hatással van az alapvető tápanyagok anyagcseréjére és a megfelelő élettani funkciókra.
Nemcsak a csontok egészségéhez elengedhetetlen, hanem mindenféle izomműködésben és összehúzódásban is segít.
A kalcium részt vesz az izom- és májglikogén (üzemanyagraktárak) szintézisében és lebontásában.
Magnézium +
A magnézium és a kalcium együtt dolgozik.
A kalcium elengedhetetlen az izomösszehúzódásokhoz; a magnézium pedig segíti az izmok ellazulását. Tehát együtt segítik a működését.
A túl kevés magnézium izomgyengeséghez, rángatózáshoz és a kontroll elvesztéséhez, szívritmuszavarokhoz vezethet.
A magnézium a glükóz anyagcserét is segíti, és számos enzimatikus reakcióban is részt vesz.
Egyéb elektrolitok..
Klorid – : Segít a szervezetnek fenntartani a természetes pH-egyensúlyt.
Foszfát – : Segíti a sejteket a tápanyagok metabolizmusában
Bikarbonát – : Segíti a tejsav pufferelését a vérben. A sav felhalmozódása gátolja az izomösszehúzódásokat, ami fáradtsághoz vezet.
Visszatöltés
Az elektrolitveszteség és a verejtékveszteség egyéni különbségei nagymértékben változnak.
Azt hiszem vérvétel nélkül is látszik a különbség
Az emberi test nem pótolja és nem is tudja hatékonyan helyettesíteni azokat az elektrolitokat amiket , a sétatempót meghaladó intenzitású edzés során a szervezetünk elhasznál. Ezért az elveszett elektrolitokat nem pótolják a pillanatnyilag elfogyasztott elektrolitok.
A lényeg, hogy ne feltétlenül arra koncentrálj, hogy mit veszítesz, hanem inkább arra, hogy a szervezeted mennyit képes hatékonyan befogadni és felszívni. mert a kettő között nagy a különbség.
Szóval mit is kéne tenni..
A vizsgálatok azt mutatják, hogy az előtöltés nem javasolt. Egyszerűen csak idő előtt felborítja az egyensúlyt, és működésre riasztja teste természetes szabályozó rendszereit.
A cél az, hogy a radar alá csússzon – elegendő fogyasztása a testfunkciók támogatásához és a problémák megelőzéséhez. Tehát vagy elhasználod őket intenzív mozgással, ezáltal szükségessé válik a pótlásuk, vagy amikor fogyókúrába /diétába kezdesz és jóval kevesebb táplálékot, ezáltal ásványi anyagot és elektrolitokat viszel be a szervezetedbe a megszokotthoz képest, akkor is az egyensúly felborul és szükségessé válik a pótlásuk. (leginkább a fejfájás fog erre figyelmeztetni)
Az utánpótlás fokozatos, következetes megközelítést igényel, amely magában foglalja az összes elektrolitot olyan mennyiségben, amely nem írja felül a normál testmechanizmusokat, ezért nem szabad túl sokat sem, vagy feleslegesen bevinni belőlük, mert az is az egyensúly felborulásához vezet és mint láthatjuk elég sok létfontosságú funkcióra kihatnak.
Ha tetszett a cikk oszd meg a közösségi médiában, hasonló tartalmakért pedig kövesd az oldalt.
Köszönöm