Miért fontos a rendszeresség?
Azt már biztosan mind tudjátok, hogy 70%-ban táplálkozás és csak 30%-ban az edzésen múlik minden.
Igen ám, de ez nem jelenti azt, hogy ha csak néha vesszük rá magunkat az edzésre az is elegendő lesz.
A rendszerességnek legalább akkora szerepe van a fejlődésedben és a céljaid elérésében, mint a táplálkozásnak.
A fejlődésed kulcsa mindig a rendszeresen és tervszerűen végzett edzések.
Heti 1-2 edzéssel nem fog változást okozni a szervezetedben, akkor sem ha a táplálkozásra 100%-ban odafigyelsz.
Mind az állóképességed, mind az izmaid úgy tudnak fejlődni, ha rendszeresen hetente legalább 3-4 alkalommal dolgoztatod őket. Ugyanakkor a megfelelő mennyiségű és minőségű pihenésre és táplálkozásra is érdemes odafigyelni.
Mint a képen is láthatod én többnyire 4 hetes ciklusokra osztom az edzéseimet és minden 4. hét pihenőhet.
Ami nem jelenti azt, hogy a rendszeresség ilyenkor nem fontos, hanem egyszerűen csak kevesebb időt töltök edzéssel, 9-10 óra helyett csak 6-ot és alacsonyabb intenzitáson végzem őket.
Ha fejlődni szeretnél, legyen szó bármilyen sportról, előbb meg kell értened miért fontos a rendszeresség és hogyan megy végbe a fejlődés a szervezetedben.
A mozgás hatására számos kémiai és biológiai folyamat zajlik le a szervezetben, melyek egy része hosszú távú következményekkel is jár. ☝️
A terhelés során energia és anyag veszteséggel járó folyamatok dominálnak és jelentős fáradas lép fel.
Az edzés hatására:
? a pulzusszám megnő
? ennek köszönhetően az agy vérellátása is megnő, ezért fokozottan ébernek érezheti magát az ember,
? ezzel egy időben csökken a fájdalomérzet
? a szív és a tüdő teljesítménye megnő, gyorsabban pumpálja a vért és az oxigénszállítás mértéke is emelkedik, hogy elegendő jusson belőle az izmokhoz
? az emésztőrendszer ezzel szemben lelassul, hiszen az emésztés energiát von el a szervezettől, de az edzés alatt az energiára máshol van szükség
? ezek mellett az izmokban izomszakadások úgynevezett mikroszakadások keletkeznek.
AZ EDZÉST KÖVETŐ IDŐSZAKBAN AZ ENERGIARAKTÁRAK FELTÖLTÉSE ÉS A SZERVEZET HELYREÁLLÍTÁSA ZAJLIK MÉGHOZZÁ ÚGY, HOGY A SZERVEZETED IGYEKSZIK A TERHELÉS ELŐTTI ÁLLAPOTTÓL MAGASABB SZINTRE VISSZAÁLLÍTANI MINDENT. EZT A FOLYAMATOT HÍVJUK TÚLKOMPENZÁLÁSNAK, A SZERVEZET EZEN NAGYSZERŰ TULAJDONSÁGÁNAK KÖSZÖNHETED A FEJLŐDÉSEDET! ☝️ HA EZ RENDSZERESEN MEGTÖRTÉNIK, ABBAN AZ ESETBEN LESZ A FEJLŐDÉS FOLYAMATOS.
Ez a folyamat a testmozgást követően akár 72 óra is lehet.
Ez idő alatt adaptálódik a szervezet , az izmaid, valamint intenzívebb az anyagcsere is, ez azt jelenti, hogy ilyenkor az alapanyagcsere mértékéhez képest a test több energiát éget el.
Azaz nem elég figyelembe venni azt hogy mennyi energiát használtál el/hány kalóriát égettél el az edzésed során, hanem figyelni kell arra is, hogy a túlkompenzálás időszakában mennyi plusz energiára van szükség a szervezeted megfelelő helyreállításhoz.
Tehát ahhoz hogy ez a folyamat hatékonyan menjen végbe a szervezetedben, szüksége van a támogatásodra, mégpedig a megfelelő pihenés és megfelelő táplálék formájában.
Itt jön képbe az, hogy nagyon nem mindegy mit eszel ebben az időszakban, ☝️hiszen a pihenés mellett a legnagyobb mértékben ezen áll vagy bukik, hogy sikeresen fejlődj. Ugyanakkor ha ez nem történik rendszeresen akkor nincs fejlődés, max szinten tartás.
Vagyis:
-edd ami neked jó
-edd a megfelelő arányban
-edd a megfelelő ritmusban
-és edd a neked megfelelő mennyiségben
-edz rendszeresen
-hagyj időt a szervezetednek a pihenésre és az adaptációra
Olvass a jelenleg kezdődő alapozó időszak jelentőségéről: https://www.sportanddietetics.com/alapozz-megfeleloen-a-jovoevi-versenyidoszakert/
Olvass arról miért fontosak a tempófutások az edzés tervben: https://www.sportanddietetics.com/tudtad-miert-epul-a-kenyaiak-edzese-szinte-kizarolag-a-tempofutasokraepul/
Ha hasznosnak találtad a cikket oszd meg a közösségi médiában és hasonló tartalmakért kövesd az oldalt.
Köszönöm